Na današnji dan, 13. prosinca, katolici slave blagdan svete Lucije. Sveta Lucija kršćanska je mučenica koja je zbog svoje vjere podnijela mučeništvo 303. godine. O njenom životu zna se vrlo malo, no bila je jedna od posljednjih žrtava velikog progona za cara Dioklecijana.
Prema predaji, sv. Luciji izvađene su oči i stavljene na tanjur, pa se ona smatra zaštitnicom očiju i vida. Progonitelji kršćana mačem su joj odrubili glavu nakon dužeg mučenja.
Sveta Lucija štuje se kao mnogostruka zaštitnica – slijepih, ratara, lađara, staklara, krojača, tkalaca, pisara, vratara i kovača. Na ovaj dan kad se slavi sveta Lucija, sije se pšenica koja simbolizira plodnost.
Prošetali smo Pulom i upitali građane i građanke imaju li oni običaj saditi pšenicu, na koji način i što im je dobrog donijela ovih godina.
Prva simpatična sugovornica bila je Vesna, koja je otkrila kakve su običaje njegovali kad su bili mladi. "Majke i bake su nam govorile da na sv. Luciju trebamo pisati muška imena, a zadnje koje ostane - tako će ti se zvati muž! Danas povremeno sijem pšenicu, ne svake godine, ali ovaj sam običaj prenijela i na svoju kćer", kaže.
Na pitanje je li joj pšenica donijela sreću, prosperitet ili novac, kaže kako je ova godina bila malo bolja, no prošla je bila jako teška. "Ne vjerujem da ima nešto u tome, ali lijepo je neke običaje njegovati", ističe Vesna.
Upitali smo ju i na koji način sadi pšenicu, u zemlju ili vaticu, a njen odgovor je - kako kada. "Jedan dio stavim zemljani i onda stavim natopljenu vaticu toplom vodom i to jako brzo proklije", otkriva nam naša sugovornica s pulske tržnice.
Stariji bračni par u prolazu rekao nam je kako ove godine neće saditi pšenicu. "Inače na vaticu stavim. Što se tiče sreće i novaca, to je već teži slučaj!", nasmijano će anonimna gospođa.
Gospodin Aldo kaže kako to u Istri nije običaj. "Ja sam pravi Istrijan i ja to nikad nisam radio. Barem u Puli to nije bio običaj. Možda više u kontinentalnom dijelu Istre ljudi sade pšenicu, ne znam", rekao je Aldo za Rovinj FM i IstraIN.
Gospođa Danica iz OPG-a Peruško rekla nam je kako sije pšenicu svake godine.
"Uglavnom u zemlji ju sijem. Ako mi ne uspije, kupim si jednu! A sreća je da si zdrav i da delaš, ne donosi pšenica ništa od toga", kaže nam Danica Peruško.
Bez obzira na to pratite li i dalje ovaj običaj, mi vam, kao i svim našim sugovornicima želimo sve najbolje povodom ovog, ali i nadolazećih blagdana!

