Na inicijativu Mjesnog odbora i građana Rovinjskog Sela, ali i uz veliki trud Grada Rovinja, još 2017. godine započele su pripremame za otvaranje ambulante obiteljske medicine u Rovinjskom Selu.
Nakon što se dokazala velika potreba za otvaranjem iste bilo je potrebno ishodovati dozvolu resornog ministarstva na što se čekalo dugo vremena, a kad je i to uspješno odrađeno bilo je potrebno pronaći odgovarajući prostor.
Tako je početkom prošle godine Grad Rovinj kupio poslovni prostor u Rovinjskom Selu, vrijedan milijun i 150 tisuća kuna, za potrebe otvaranja ambulante.
Vijest je to koja je razveselila brojne stanovnike najvećeg rovinjskog naselja, no godinu dana kasnije nema nikakvih novosti po tom pitanju. Upravo se o tome raspitivao vijećnik iz redova SDP-a Petar Radetić tijekom jučerašnje sjednice Gradskog vijeća.
"S obzirom na to da je prostor kupljen u svrhu stavljanja u funkciju ambulante u Rovinjskom Selu, a znamo da je i godinama prije toga bilo govora, traženja i potrebe da se otvori ambulanta, zanima me, vjerojatno i druge, u kojoj je fazi priprema, odnosno otvaranje te ambulante?", upitao je Radetić.
Loše vijesti za sve mještane otkrio je gradonačelnik Rovinja Marko Paliaga.
"Nažalost, kao što već znate, zdravstvena mreža nije odobrena za proširenje na području Grada Rovinja, a znate i da se borimo s konstantnim manjkom liječnika, osobito liječnika u obiteljskoj praksi. Pokušali smo postići različite dogovore s Istarskim domovima zdravlja koji su, usudim se reći, izrazito benevolentno išli ka tome da imamo i jednu ambulantu u Rovinjskom Selu. Međutim, u ovom trenutku nemamo kapacitete u smislu liječnika koji su raspoloživi."
Gradonačelnik je poručio kako je ovaj prostor i dalje raspoloživ za otvaranje ambulante.
"U ovom trenutku prostor je dan u najam bivšem najmodavcu i vjerujem da ćemo u neko dogledno vrijeme pronaći neku drugu namjenu ukoliko se ne bude mogla uspostaviti ova usluga, ali u svakom slučaju za sada je poslovni prostor raspoloživ, imamo taj važan preduvjet, a sve ostalo ovisit će o liječnicima", poručio je Paliaga te naglasio kako se nada poboljšanju situacije u zdravstvenom sustavu.
"Znamo da se slični problemi s ordinacijama obiteljske medicine pojavljuju i u općinama Bale, Kanfanar i Žminj tako da je u ovom trenutku ta izrazito deficitarna djelatnost u jednom nezavidnom položaju.
Učiniti ćemo sve da u budućnosti pomognemo Istarskim domovima zdravlja i svima ostalima koji su zainteresirani da pokušamo kroz različite stimulativne mjere i kroz druge različite dodatke privući liječnike da žive i rade na području Rovinjštine.", zaključio je gradonačelnik Marko Paliaga.

