Na danas održanom sastanaku istarskog župana Borisa Miletića s predstavnicima istarskih vodovoda, a nakon toga i istarskim gradonačelnicima, donesena je odluka o kojoj se već nekoliko dana špekulira.
Zbog iznimno nepovoljnih vremenskih uvjeta, velike suše i bez adekvatnih količina padalina, na području Istarske županije uvedena je redukcija vode, ona prvog stupnja koja će stupiti na snagu od ponedjeljka, 18. srpnja.
Izglasan je prvi stupanj redukcije vode što znači da se ograničava korištenje pitke vode u sljedećim područjima: za zalijevanje javnih i privatnih zelenih površina te sportskih terena, za pranje osobnih, teretnih ili vozila javnog prijevoza, pranje ulica, trgova i drugih javnih površina s izuzetkom zelenih tržnica i ribarnica te za rad tuševa na plažama.
Kako doznajemo, restrikcije prema poljoprivredi za sada nema.
“Znamo svi skupa da imamo sustave navodnjavanja javnih površina i mislim da možemo živjeti sa žutom travom. To su prve faze, a nama je cilj osigurati da građani imaju pitku vodu. Suša je evidentna, vidimo da nema padalina. Zato je Istarska županija i uložila značajna sredstva u sustave navodnjavanja za poljoprivrednike”, rekao je župan Miletić.
Istra se prije točno 10 godina suočila s posljednjom redukcijom vode, što je konkretno značilo zabranu korištenja vode za sve što nije neophodno, tako će biti i ovog puta.


