U Pazinu je danas održana 10. sjednica Skupštine Istarske županije na kojoj se razgovaralo o osnivanju Centra za razvoj ribarstva i akvakulture Istarske županije, ali i o prihvaćanju Sporazuma o sufinanciranju kreditne obveze za adaptaciju i opremanje Odjela za dječju rehabilitaciju u Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju „Martin Horvat“ Rovinj.
Na samom početku, o aktualnoj požarnoj sezoni i spremnosti vatrogasnog sustava govorio je županijski vatrogasni zapovjednik Dino Kozlevac.
Požari na otvorenom prostoru koje smo imali ove godine nisu ništa neuobičajeno, odnosno ništa što nismo vidjeli u posljednjih 30 godina, ovisno o periodu.

Tako sada imamo dugi sušni periodu, a od početka godine do danas istarski vatrogasci odradili su 2173 intervencije, dok je samo nekoliko požara izazvalo pozornost javnosti: požar na području između Bala i Rovinja, požar na području Valdebeka, Vintjana i Dolinke, uz nekoliko požara kod Novigrada.
No, činjenica je da su svi ti požari izbili tijekom nepovoljnih vremenskih uvjeta, ali stavljeni su pod kontrolu kroz nekoliko sati", poručio je Kozlevac.
Također, naglasio je kako se građani i gosti mogu osjećati sigurno jer ih u Istri čuva 230 profesionalnih vatrogasaca i 1100 dobrovoljnih vatrogasaca, uz sezonske vatrogasce i suvremenu opremu.
Zapovjednik je odgovorio i na pitanje koje posljednjih dana zanima mnoge, a to je – trebamo li u Istri imati stacionirane zračne snage?

"Kanaderi su eskadrila koja je smještena u Zadru. To tako mora biti i to je jedino ispravno! Oni se ne mogu disperzirati da bude jedan u Istri, jedan u Dubrovniku i jedan u Splitu, ali po zapovjedi županijskog zapovjednika oni mogu ostati dežurati u Zračnoj luci Pula dan, dva ili tri, ovisno o situaciji.
Onog dana kada je gorilo u Puli dva kanadera su ostala u Istri do obdanice, a da je bilo potrebno mi bi ih zadržali u Istri i sutradan bi bili nama na raspolaganju", poručio je Dino Kozlevac.
Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

