Proteklog je tjedna u Puli državljanka Sjeverne Makedonije ostavila dijete u automobili na vrućini te je slučaj još jednom šokirao cijelu zemlju, nedugo nakon sličnog slučaja u Umagu.
Dijete je u Puli spasila policajka, dok su u Umagu reagirali vatrogasci, a policijska uprava istarska zahvaljuje građanima koji su ispravno postupili i odmah obavijestili policiju kada su primijetili dijete u zatvorenom vozilu.
Policija apelira da ukoliko se i sami nađete u sličnoj situaciji, nazovite policiju na broj 192 kako bi policijski službenici u što kraćem roku izašli na mjesto dojave i poduzeli potrebne radnje u cilju zaštite života i zdravlja djeteta.
"Podsjećamo roditelje i sve one koji brinu o djeci da postoje rizici i opasnosti od izlaganja djece suncu i visokim temperaturama te da čak i kraći boravak u ugrijanom vozilu može prouzročiti tragične posljedice tako da ne ostavljaju djecu samu u zatvorenim vozilima.
Kako bi se izbjeglo nenamjerno ostavljanje djece u vozilima, predlažemo osvješćivanje automatskih radnji kojima smo skloni kroz svakodnevnu rutinu: uvježbavajte ''prisutnost'' – prilikom ulaska u auto dobro je neko vrijeme obraćati pažnju na pokrete koje izvodite, promijenite ustaljeno ponavljanje radnji – put odlaska na posao, redoslijed obavljanja radnji, ne izvoditi više radnji istovremeno i slično.
Također, ostavite stvari koje morate uzeti prije izlaska iz auta na stražnjem sjedalu, kako ne biste izašli iz auta bez pogleda na stražnje sjedalo", poručili su iz PU istarske.

