Zbog dugog sušnog razdoblja, ali i turističke sezone koja je u tijeku, istarski župan Boris Miletić sazvao je sastanak na temu vodoopskrbe u Istarskoj županiji, na kojem je uz ostale predstavnike vodovoda s područja Istre sudjelovao i Mladen Nežić, direktor Istarskog vodovoda Buzet.
Podsjetio je na 2012. godinu kada je bilo podjednako dugo razdoblje suše te je bilo nužno uvesti redukciju potrošnje vode 1. stupnja.
"Nastavlja se sušno razdoblje i iznadprosječno toplo ljeto, a kiše i dalje nema na vidiku tako da su naši izvori u dosta lošem stanju - puno gorem nego 2012. godine kad smo imali zadnju redukciju vode. Ipak, sretna je okolnost što u akumulaciji Butoniga imamo nešto više vode nego te 2012. godine, gotovo dva milijuna kubika, ali s time "peglamo" debalanse iz ostalih izvora", kazao je Nežić.
Osim zbog pojačane redovne potrošnje, sustavi vodoopskrbe dodatno su opterećeni i zbog požarne sezone zbog čega se nastavlja svakodnevno pratiti situacija, kaže Nežić.
"Apelirao bih na građane da se s vodom odgovorno i racionalno ponašaju kako ne bismo došli u situaciju da moramo posegnuti za nekim mjerama redukcije. Imamo još jedan manevar na sustavu s kojim ćemo osigurati redovnu vodoopskrbu, ali ponavljam, ako se ovako nastavi, nije isključeno uvođenje nekih mjera redukcije vode", kazao je direktor Istarskog vodovoda Buzet, Mladen Nežić.

