Proteklog vikenda svjedočili smo požarima u Puli i Medulinu kakvi se ne pamte. Uz nadljudske napore svih koji su sudjelovali u gašenju, požar je ugašen, a od vatre su obranjeni stambeni objekti.
Ipak, postavlja se pitanje može li se nešto učiniti kao prevencija da u slučaju vatrene stihije požar ne napreduje tolikom brzinom, kao što je to bio slučaj protekle subote.
Načelnik istarskih vatrogasaca, Dino Kozlevac, u izjavama za medije više je puta istaknuo kako je zelenilo lijepo, no kako u slučajevima požara dodatno pogoršava situaciju, a najveći su problem neodržavane parcele.
Upravo na tu temu stigao nam je dopis mještana Medulina koji su se javili redakciji IstraIN-a kako bi dodatno naglasili probleme na koje već godinama upozoravaju. Njihovu reakciju prenosimo u cijelosti.
„Već godinama se obraćamo Općini Medulin po pitanju neodržavanih parcela. Pišemo mailove, zovemo, molimo, kumimo i nikome ništa.
Stalno spominjemo što bi to značilo u slučaju požara i ovog smo vikenda nažalost imali prilike vidjeti što znači biti okružen neodržavanim i zaraslim parcelama.
'Zašto institucije ne rade svoj posao?'
Pišemo iz naselja gdje po vrtovima rastu borovi i stabla iznad visine samih kuća, opasni svaki puta kada zapuše jak vjetar, a neodržavano raslinje je leglo zmija, štakora, smeća i opasnosti od požara.
O tome bi se dalo na dugo i široko pisati i istražiti zašto institucije ne rade svoj posao, zašto komunalni redari zatvaraju oči i zašto smo nemoćni prema susjedima koji se pojave ljeti dvaput godišnje, a ostatak godine nama koji tu živimo ostavljaju živu opasnost?
Zar ne postoji neko pravilo i obveza održavanja parcela i puteva?
Riječ je o puno složenijem problemu...
Moramo dodati i kako je to zapravo puno složeniji problem od samih neodržavanih parcela. Tu problemu pridonosi i nepropisno parkiranje što stvara situaciju da vatrogasna kola ili kola hitne pomoći ne bi mogla pristupiti određenim kućama i tako dalje.
Radi se o Pješčanoj Uvali gdje sve sve to uredno vidi, može se svaki dan situacija doći poslikati, ali eto, svake godine ista priča“, poručuju mještani koji su nam se javili u redakciju.
Photo: Ilustracija - Sasa Miljevic/PIXSELL

