Puljština se prije dva dana susrela s nezapamćenim požarom. Gotovo 40 hektara površine izgorjelo je u nekoliko sati, no zahvaljujući 80-ak vatrogasaca, brojnim građanima, ali i kanaderima, spriječene su veće posljedice, one da vatra zahvati obiteljske domove i ne daj Bože, ljudske žrtve.
Zaista brzo doletjeli su i kanaderi iz Zadra, no isto tako mogli su brzo i otići. Senzacionalizam pojedinaca kroz dizanje dronova u trenutku dok se brane domovi i ljudski životi, mogao je ugroziti cijelu akciju!
Apel je stizao, ne dižite dronove jer u suprotnom kanaderi odlaze, ali očito nekome nije bilo jasno!
Ne gospodo iz određenih medija i 'filmova', to se ipak tako ne radi! Ne fotka se i ne objavljuje, tim više ako je tijekom akcije stigla molba i upozorenje. Nema potrebe za spektakularnim ekskluzivnim snimkama!
Županijski vatrogasni zapovjednik Dino Kozlevac još je tijekom jutra uputio apel da se dronovi ne dižu radi sigurnosti posada zrakoplova koji gase požar, ponovio je to tijekom dana.
Posade protupožarnih zrakoplova imaju obvezu i naputak da obustave radne operacije ako se u zračnom prostoru nalaze neprijavljeni dronovi, izvan onih s posebnim dozvolama i odobrenjima za konkretnu priliku.
Na požarištu je bilo puno ljudi, od gasitelja preko egzistencijalno ugroženih ljudi, do pripadnika sedme sile, slučajnih namjernika i turista. Svi smo imali priliku vidjeti iznimnu požrtvovnost i ljudskost ali i sustav koji funkcionira.

Od nas običnih ljudi do profesionalaca. Naši gosti iz udaljenih destinacija također su bili zabrinuti, na licima se vidio strah i nemoć. I oni su vidjeli akciju naše sredine, čovjeka i tehnike, sustava koji se uhvatio u koštac s nepogodom koja bi bez toga zasigurno prerasla u katastrofu.
Dojmovi, osobne poruke, slike i videa koji su s velikog požarišta u Puli dana 09. srpnja 2022. odaslani u svijet primjer su i ogledalo našeg uređenog društva, barem u ovom segmentu.
No, nakon što je vatra stavljena pod kontrolu, pojedinci i pojedini mediji odlučili su objavljivati ekskluzivne fotografije iz zraka koje su nastali unatoč apelu da se to ne čini. Sve je na kraju prošlo dobro, štete su nastale, no ne smijemo niti pomisliti kako bi bilo da su posade Canadair-a u zraku oko sebe imale trideset dronova te bile prinuđene odustati od gašenja.
Ljudi i mediji su bili disciplinirani te nisu koristili ove zgodne letjelice u situaciji kada one predstavljaju opasnost u zraku s reperkusijama u kaznenom pravu.

No, lekcija je ovo i nama medijima da budemo na razini na kojoj se očekuje da budemo jer svi mi zajedno nosimo veliku odgovornost, odgovornost prema društvu i zajednici.
Ako ih snimatelji nemaju kamo plasirati (možda) ih neće niti raditi. Nagradu ovakvim „biserima“ nek uputi MUP i naše pravosuđe. Ako je bilo prvi puta, nek bude opomena, ako ne - kazna.
Da nam se sljedeći puta, ma gdje u našoj prelijepoj Domovini, ne dogodi da makar jedna jedina obitelj izgubi kuću, kućnog ljubimca, bližnjega svoga..
I sve to zbog drona, lajka, tapšanja ili s druge strane u konačnici gnušanja.

