Prava drama odvija se od 11.30 sati na području Valdebeka i Dolinke, točnije između Premanturske ceste i Kavrerskog puta, te prema Vintijanu.
Ogroman požar koji se od borove šume kod Streljane proširio na zapad ušao je u naselje, zaprijetio kućama i posijao paniku.
Prizori od kojih zastaje dah: vatra nad krovovima kuća, naselje u crnom dimu, panična jurnjava autima prema Marsovom polju!
Nešto takvo strašno, u ijednom pulskom naselju, ne pamtimo!
Na terenu smo nailazili na kontradiktorne informacije - s jedne strane čuli smo za izgorenu kuću najbližoj šumi, dok smo od izvora bliskih vatrogascima čuli da su izgorjele barake i garaže.
Izgorjele stambeni objekti nismo vidjeli, začađene i s izgorjelim dvorištima - da!.


Na terenu se govorilo i o zapaljenim automobilima, ali mi smo vidjeli samo izgorjele aute, navodno od ranije u nevoznom stanju, pored automehaničarske radionice.
No, s obzirom na razmjere požara, koji su gasili tri kanadera, brojni vatrogasci i mještani, ne bi isključili da konačni epilog stihije bude i nešto puno gore.
Požar je počeo prije podna, vatra je preko borova zaprijetila kućama, ali je ubrzo i obuzdana. Cijelo vrijeme čule su se detonacije.
Pored kuća zatekli smo vlasnike kako s kantama vode polijevaju zgarište i izgorjele stvari u dvorištima.
Vodu su povlačili iz spremnika za navodnjavanje vrtova, ali i iz bazena.


"Polijevali smo živu ogradu i masline. Da je to uhvatilo, sve ode kvragu", rekao nam je gazda kuće na prvoj liniji obrane od vatre.
Požar je stigao do njegove ograde, u gašenju su pomagali i turisti. Susjedi su trčali s kantama i ljutili se na novinare da ih ne ometamo.
Zazivali su pomoć, ali su bili usamljeni. Čak ni vatrogasnih vozila u tom trenutku nije bilo blizu njih.

Ipak, izgledalo je kao da se situacija smiruje i požar gubi snagu. Međutim, kroz 15 minuta nastupila je nova drama, gora nego prije.
Oko 13 sati pod naletima bure nagorene krošnje visokih borova planule su, a crni dim i vatra izdigli se visoko iznad prvih kuća.
Sad je sve poprimilo odlike opće katastrofe.
Tek tada kao da je cijelo naselje postalo svjesno opasnosti: Nastala je panika, djeca su plakala, turisti su počeli bježati pješke i s autima.


Prema Vintijanu protegao se gusti crni dim, a tek nekih desetak minuta kasnije čuli smo motore kanadera - prvo jednog, potom dva, kasnije se navodno pridružio i treći.
Vatrogasci su sada brzo ušli među kuće, nastojeći ih obraniti, ali dojam je bio kao da im nema spasa.
U gašenje su se sada uključili svi - na sve strane rastrčali su se mladići iz susjedstva da spase što se spasiti da.


Crni gusti dim gušio je, vrelina se osjećala sve jače, sve jače je gruvalo iz raznih spremnika. Dvije detonacije zvučale su jako kao bombe!
Cijelo vrijeme smo se pitali je li naš sugovornik od ranije, na prvoj liniji fronte, uspio po drugi put obraniti kuću.
Taj je dio naselja bio epicentar kaosa koji je nastupio, svaki pokušaj da mu se približimo bio je sve luđi, opasniji i neuspješniji.

Nadamo se da je najteža bitka dobivena. Ali štete, a nedajbože i nešto gore, zbrajat će se kasnije.
Međutim, nema mirne noći za mještane i vatrogasce.
Dok bura i dalje puše i širi žar u smjeru jugo-zapada, nema opuštanja.
U nastavku pogledajte još nekoliko fotografija s terena.
























