U posljednje vrijeme bilježi se povećani broj novih slučajeva zaraze koronavirusom. U odnosu na zimske mjesece simptomi su puno blaži i trenutno cijeli zdravstveni sustav dobro funkcionira.
To nam je potvrdio i načelnik Stožera civilne zaštite Istarske županije, Dino Kozlevac koji nam je rekao kako su sve zdravstvene ustanove angažirane i obavljaju taj posao u redovnom radu, te kako je sustav izvanredne situacije trenutno pasiviziran.
''Brojke rastu dnevno i tjedno, no srećom ne izazivaju kod velike većine ljudi ozbiljne simptome. Zdravstveni sustav još uvijek to podnosi, pritom mislim na one pacijente koji završe u bolnici.
Vidjet ćemo do kada će tako ići, nadam se što duže tako. Ako dođe do kakvih promjena, sustav u Istri će biti spreman kao i prije dvije godine'' rekao je Kozlevac.
Komentirajući mjere u zdravstvenim ustanovama kao i Općoj bolnici Pula gdje je za odlazak na preglede potreban PCR test, načelnik istarskog Stožera kazao je kako su sve vrijeme u zdravstvenim ustanovama na snazi mjere o obaveznom nošenju maski.
''Svaka ustanova procjenjuje situaciju. Bez obzira na lagane simptome ljudi se zaražavaju i ispadaju s posla. Pogotovo zdravstveni djelatnici oboljeli moraju odraditi sedam dana izolacije, a bolnica štiti svoj sustav i to je u redu i apsolutno podržavamo.

U ove dvije i pol godine u odnosu na europske zemlje mi smo imali dosta liberalan režim i to je dalo svoje rezultate. Ako dođe do nečeg nepredviđenog bit ćemo spremni, ne prejudiciram i osobno želim, kao i naši građani, da se ne bavimo koronom, ali ako ćemo morati, tu smo.''
Kozlevac je kazao i kako zdravstveni sustav nije opterećen. ''Nama je bolnica mjerilo, a ona nije preopterećena'' zaključio je.
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL

