Turističke brojke u 2022. godini i više su nego dobre, no realno ... još su bolje. Samo što se jedan dio turista nikad ne ubroji u njih jer ostaju neprijavljeni i neevidentirani.
Iznajmljivanje „na crno“ je vječni problem kad govorimo o privatnom smještaju, a ove je godine vjerojatno još izraženiji.
Naime, zbog pandemije, jedan je dio iznajmljivača odjavio svoje smještajne kapacitete tijekom protekle dvije godine, a dio njih ih je ove godine izgleda „zaboravio“ ponovno prijaviti, povećavši tako udio iznajmljivanja „na crno“.
„U našoj destinaciji imamo oko 40 000 kreveta, od toga je 11 000 u privatnom smještaju.“ rekla je u razgovoru za Rovinj FM Odete Sapač, direktorica rovinjske Turističke zajednice.
„I problem uglavnom nije sa našim domaćim iznajmljivačima, koji su uredno registrirani i uredno funkcioniraju, a i svoje obaveze redovno podmiruju. Veliki su problem nekretnine u vlasništvu nedomicilnog stanovništva, stranaca koji posluju mimo zakona.“
“Ti su podaci teško utvrdivi i ustanovili smo ih upravo u vrijeme pandemije kada je gostima iz drugih zemalja bila potrebna potvrda o boravku kod nas da bi se mogli vratiti u svoju zemlju pa su dolazili u Turističku zajednicu tražiti potvrde. Oko 40% ih nije bilo prijavljeno. A to je ogromna brojka.“, otkrila nam je Sapač.
„Kreću i kontrole, kombinirano platformi koje se bave iznajmljivanjem i naših podataka pa će se prema prikupljenim spoznajama intenzivnije raditi i inspekcije, jer ovakve sive ili crne brojke su stvarno nedopustive.“ zaključila je Sapač temu iznajmljivanja „na crno“.
Podsjećamo i da ako netko na boravak primi svoje prijatelje ili rođake, kojima ne naplaćuje smještaj, prijavu svejedno mora obaviti. Svatko tko nema prebivalište ili prijavljeno boravište u Rovinju, mora biti prijavljen. To nije samo ekonomsko, turističko pitanje i sigurnosno i kao takvo je jasno definirano.
„Oni naši sugrađani koji se ne bave iznajmljivanjem, za takve goste neće morati ništa platiti, ali prijava je obavezna.“ pojasnila je Sapač. „To se zove nekomercijalni smještaj. I dovoljno je samo prvi put otići do Turističke zajednice, a nakon toga se takvi dolasci mogu prijavljivati i preko e-visitora.“

