‘’Ovo nisam nikada doživjela da u šestom mjesecu budu ovakve gužve i toliko ljudi’’ rekla nam je naša sugovornica Ivanka komentirajući aktualnu turističku sezonu u Rovinju kazavši kako su ljudi puno ubrzaniji, ali i u neku ruku opušteniji u odnosu na prije dvije godine i početak pandemije.
Da su turistički pokazatelji i više nego pozitivni i da je pred Istrom, ali i Hrvatskom odlična turistička sezona pokazuju i brojke koje su znatno bolje nego ogledne 2019. godine.
No, manje bi se trebali baviti brojkama, a više kvalitetom destinacije i usluga, mišljenja je i rovinjski gradonačelnik Marko Paliaga s kojim smo porazgovarali o turističkim pokazateljima i rezultatima.
Gradonačelniče, slobodno možemo kazati da je sezona krenula u punom jeku, kakva su očekivanja s obzirom na trenutne pokazatelje, ali i najave?
Malo je teško još u ovom trenutku se baviti prognozama, no za sada su turistički rezultati na zavidnom nivou, čak su postoci i bolji nego rekordne 2019. godine što sasvim sigurno ukazuje da će ova turistička sezona biti u granicama očekivanja, a možda nas i iznenadi s izvanrednim turističkim rezultatom.
U ovom trenutku je još prerano za prognoze, negdje 30. lipnja će biti pravi prvi pokazatelji i onda ćemo otprilike znati, što će se u srpnju i kolovozu događati u našem gradu, ali vjerujem da je pred nama uspješna turistička sezona.
Skroz uspoređujemo brojke s prethodnim godinama i natječemo se sami sa sobom, no javlja se pitanje infrastrukture. Možemo li ona podnijeti ovako veliki broj gostiju?
‘’Vi znate da sam ja oduvijek bio protivnik statistika i protivnik usporedbe turističkih prometa jer ti zasigurno generira jedan stalni pritisak u trčanju za indeksima i povećanjem. Kumulativni turistički promet trenutno je dobar, no treba pričekati datume koji će nam biti pokazatelji za ono što slijedi.
Mislim da se više trebamo pozabaviti organizacijom prometa, infrastrukturom, kvalitetom u destinaciji, smještajem i održivim turizmom. Želimo se usprotiviti bilo kakvoj većoj urbanizaciji i pokušati zadržati ovo naše ‘srce’ na ovoj razini.

Jesu li sve službe spremne za ovu turističku sezonu, hoćemo li to moći podnijeti?
Ja vjerujem da hoćemo, gužve su već klasične za određene periode, a sada su se pomakle i u mjesec lipanj. Gužve su i rezultat velikog turističkog prometa, ako govorimo o povećanju prometa i dobrim rezultatima, onda moramo znati da su naši gosti uglavnom individualni gosti koji većinom dolaze kod nas automobilima i to na stvara određenu problematiku u funkcioniranju cijeloga grada.
Vjerujem da ćemo u kratkom periodu vjerojatno do kraja godine razmatrati neke druge mogućnosti uređenja promet au našem gradu.
Prije nekoliko dana započeli smo s izradom strateškog plana odnosno ponovno otvaramo priču o ukupnom uređenju prometa na području našeg grada.
Na koji način? Već godinama se spominje javni prijevoz, na koji način bi to funkcioniralo?
Kao što smo mi komotni, tako su i naši gosti komotni. Postoje i danas autobusne linije iz turističkih kampova i naselja koji se u nekoj mjeri koristi, no veliki je broj gostiju koji u naš grad dolazi s automobilima.
Pokazuje se veliki trend i u biciklističkom prometu, tako da se nadam da ćemo ovom strategijom iznaći neka nova rješenja.
Gradonačelniče, kada govorimo o sigurnosti, kako stojimo s brojem policijskih službenika i komunalnih redara.
Za sada nedostatak komunalnih redara nije toliko prisutan, imamo dosta dobro ekipiranu službu, svakako da bi u sezoni dobro imati nešto više službenika, no tijekom cijele godine to nije racionalno.
Što se tiče policijskih službenika mi smo u Istri već dugi niz godina u programu sufinanciranja dolazaka pomoći u destinaciju od strane MUP s kojim imamo izvrsnu suradnju i mislim da sigurnost nikada ne bi trebala biti u našem fokusu jer smo u više navrata pokazali da smo sigurna i dobro organizirana turistička destinacija.

