O problemu prometovanja romobila u centrima gradova diljem Istre, a koje se intenzivira za vrijeme turističke sezone, svakog dana priča se sve više i glasnije.
Tako su na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća grada Rovinja najavljene učestalije akcije komunalnih redara i policije u cilju sprječavanja neželjenih posljedica, a koje znaju biti upravo iz razloga jer je riječ o vozilu kojeg se jednostavno ne čuje.
No, problem se javlja i kada je riječ o zakonskoj regulativi s obzirom na to da zakon kao takav ne prepoznaje 'romobile' kao skupinu vozila koja podliježe sankcijama u smislu prometovanja.
Kako nam je rekao voditelj Odsjeka za komunalno i prostorno redarstvo Grada Rovinja, Elvis Prenc sukladno sadašnjoj zakonskoj regulativi romobil nije kategoriziran kao vozilo i ono što je čudno, romobil je u tom smislu isto kao i pješak.
''Prema trenutnom zakonu prometovanje romobilima kroz pješačku zonu nisu zabranjena. Ono što zajedno s policijom radimo jest edukacija. Svi sudionici u prometu moraju se kretati pješačkog zonom brzinom pješaka, što nije slučaj i zato moramo informirati i educirati vozače.
Ono što je trenutno u zakonskoj proceduri, a što je Vlada RH uputila prema Saboru, da se izmjeni Zakon o sigurnosti prometa na cestama, a tiče se upravo tih vozila, ostvarena je nova kategorija vozila koja se zove osobno prijevozno sredstvo što do sada nismo imali.
U prijedlogu postoje dvije kategorije vozila, pomoćna pješačka sredstva odnosno romobili koji nemaju električni motor i druga kategorija su romobili s motorom za što je Zakon predvidio da se ta vozila nazivaju osobna prijevozna sredstva, a čiji radni obujam ne smije biti veći od 25 kubika i snaga elektromotora ne smije biti jača od 0,6 kw, a sva vozila s većom snagom spadat će u kategoriju mopeda.''

Kako je rekao Prenc jedan detalj novog prijedloga Zakona je da se ta vozila odnosno romobili s elektromotorima smiju voziti samo biciklističkim stazama, odnosno ako one nisu izgrađene, onda smiju voziti nogostupom.
''To će biti izazov, mi smo kao JLS dali primjedbe na nacrt zakona i mi smo i napisali da se sva ta vozila moraju okarakterizirati i staviti u kategoriju mopeda i sudjelovati u prometu uz edukaciju vozača. Ovaj nacrt koji je sada jest da ti romobili koji mogu ostvariti maksimalnu brzinu do 25 km/h, mogu voziti isključivo na nogostupu, ali brzinom pješaka. Tu ja vidim izazov i za nas i za policiju na koji ćemo način mi kontrolirati brzinu tih romobila.''
Na pitanje jesu li im ruke vezane, Prenc je kazao da donekle jesu. ''Uvijek kada govorimo o primjeni zakona tu je prvenstveno policija, mi dajemo suport za ono što smo zakonom ovlašteni. U kategoriji romobil/pješak trenutno smo u nedefiniranoj situaciji s obzirom na to da se njih tretira kao pješake pa samim time smiju prometovati pješačkom zonom i ne podliježu sankcijama ako ne prekoračuju brzinu.''
No, pitanje je na kraju priče tko će to kontrolirati? Tim više kada samo u Istri za vrijeme turističke sezone nedostaje na stotine policijskih službenika i komunalnih redara.
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL

