U Županijskom centru za gospodarenje otpadom Kaštijun prošlog je vikenda došlo do kvara dizalice zbog čega im je onemogućeno prihvaćanje miješanog komunalnog otpada.
Od nastanka kvara, miješani komunalni otpad je skladišten u poluprikolicama i u prijemnoj jami MBO postrojenja, no iz Kaštijuna su ranije naveli kako će otpad moći primati do četvrtka, nakon čega će ga preusmjeriti vanjskim tvrtkama.
Ipak, iz Kaštijuna javljaju kako su pronašli novi način za skladištenje smeća unutar Kaštijuna do popravka dizalice.
„Do popravka kvara u MBO postrojenju ili pronalaska odgovarajućeg rješenja za zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada Istarske županije van ŽCGO Kaštijun, Uprava je na temelju Dozvole za gospodarenje otpadom donijela odluku da se dio miješanog komunalnog otpada, kratkoročno uskladišti na za to pripremljenoj površini na dijelu plohe za neopasni otpad, smještenoj unutar ŽCGO Kaštijun kako to za slične situacije predviđa Elaborat za gospodarenje otpadom.
Kako bi se za vrijeme odlaganja na toj površini maksimalno smanjila mogućnost pojave neugodnih mirisa, poduzet će se i mjere tretiranja otpada suvremenim biokemijskim sredstvima, prekrivanje vodonepropusnom folijom i zaštita vodenom zavjesom.
Radovi na sanaciji vodilica i kablova koje izvodi tvrtka VALTORTA Srl napreduju planiranom dinamikom te bi od utorka 14. lipnja ŽCGO trebao nastaviti s normalnim radom.
Zahvaljujemo se svim komunalnim poduzećima i svim učesnicima u sustavu sakupljanja otpada koji daju maksimalne napore kako bi se ublažio udar na ŽCGO Kaštijun. Redovito ćemo obavještavati javnost o novim informacijama i pomacima na sanaciji nastale situacije“, poručili su iz Uprave Kaštijuna.

