Nakon što su državne obveznice prenesene na račune ulagatelja, od danas je moguće trgovanje njima. Podsjetimo, građani su upisali milijardu i 335 milijuna eura obveznica, a zatim su institucionalni investitori upisali još 515 milijuna eura.
Ukupan iznos je milijardu i 850 milijuna eura.Na potpisivanju ugovora o uvrštenju narodne obveznice na tržište burze jučer su bili premijer Andrej Plenković i ministar financija Marko Primorac.
"Kada smo razgovarali o ovim obveznicama na razini Vlade, računali smo milijardu eura zajedno građani i institucionalni investitori. To je bio jedan rezervirani, konzervativni pogled na to što će se dogoditi.
Međutim, kada se prezentirala ova obveznica, vidjeli smo dva fenomena - visoko povjerenje građana u vrijednosni papir koji izdaje država, vidjeli smo povoljnu situaciju na tržištu gdje su ljudi vidjeli da im je isplativije uložiti u državnu obveznicu" poručio je premijer Plenković.
"Građani su u prvom krugu upisa upisali milijardu i 335 milijuna eura obveznica. U drugom krugu upis je bio za institucionalne investitore, interes je bio oko milijardu eura, alocirano je 515 milijuna eura.
Ukupan iznos koji je alociran građanima i institucionalnim investitorima je milijardu i 850 milijuna eura" rekao je Primorac.

