S obzirom da su dobavljači trgovcima najavili, a do sada zasigurno i dostavili nove cjenike, u ožujku nas očekuju nova poskupljenja, a uglavnom je riječ o proizvodima stranih proizvođača. No, ta ćemo poskupljenja na policama tek vidjeti, a tek ćemo vidjeti i koje mjere priprema Vlada kada je u pitanju subvencioniranje energenata.
Nova poskupljenja tek ćemo osjetiti jer mjesec je tek počeo. Pitanje je na koje proizvode i koliko će ona biti visoka. Odgovornost za poskupljenja prebacuje se s jedne instance na drugu, a realno opravdanja za njih nema, ističe u razgovoru za Media servis predsjednik Nezavisnih sindikata Hrvatske Krešimir Sever.
"Energenti nisu poskupljivali, dapače čak su pojeftinili. Čak je i nafta stabilna sa cijenom. Transport nije poskupljivao. Jednako tako se nikakve najave nekakvih danjih poskupljenja ne događaju na tom području."
Vladajuće poziva da takozvane bijele liste proširi po uzoru na Sloveniju i prouče te svaka dva tjedna na istom mjestu objavljuju cijene i ostalih trgovačkih lanaca kako bi građani na jednom mjestu mogli napraviti usporedbu i odlučiti gdje im se najviše isplati ići.
No, hrvatske vlasti tek pripremaju reakciju i to poglavito po pitanju energenata, a detalje bismo trebali doznati sredinom ožujka. Predsjednik HSU-a Veselko Gabričević za Media servis ističe da imamo previše umirovljenika s niskim mirovinama kojima je subvencioniranje energenata neophodno za život.
Nada se da će vladajući uzeti u obzir tu činjenicu.
"Ranije se to odnosilo na umirovljenike, kada je intervencija Vlade bila, koji imaju mirovine do 4360 kuna. Međutim, obzirom na inflaciju i povećanje cijena, mislimo da bi to sada trebalo iznositi 5000 kuna a ne 4360."
O subvencijama struje i plina oglasili su se i iz Hrvatske obrtničke komore. Smatraju kako je neophodno nastaviti s mjerom ograničenih cijena struje za malo gospodarstvo, a i razmotriti dodatne mjere za plin, po istom modelu kao i za električnu energiju.

