Prvi put u Hrvatskoj građanima je omogućena kupnja državnih obveznica. Započeli su upisi za ulaganje i trajat će do 1. ožujka. Potom će se 3. ožujka moći upisati institucionalni investitori. Iako postoji interes građana, nekima je prepreka dospijeće za dvije godine i strah od inflacije.
Do 1. ožujka do 20 sati građani se mogu upisati za kupovinu državnih obveznica u 500 poslovnica banaka, a već prvog dana iskazan je veliki interes. Minimalni ulog je 500 eura, minimalna kamatna stopa je 3,25% i na kamate se ne plaća porez. Dospijeće obveznica je 2025. godine, dok država planira na ovaj način prikupiti milijardu eura.
"Mislimo da su okolnosti dobre", rekao je premijer Andrej Plenković te nastavio: ‘‘Prilika je da se u ovom trenutku uloži u državnu obveznicu, bolji su uvjeti nego što bi bilo držati štednju u nekoj komercijalnoj banci i to je u konačnici pitanja povjerenja u državu. Vjerujem da će biti veliki odaziv‘‘.

