U Puli je danas po prvi put održan sastanak Skupštine i Nadzornog odbora Kaštijuna, predstavnika Civilnog nadzora te istarskih gradonačelnika i načelnika, ali i direktora komunalnih poduzeća.
Koji su zaključci sastanka otkrio je gradonačelnik Pule, Filip Zoričić.
''Mi kao većinski vlasnici u Kaštijunu idemo prema financijskom planu da viškove odvozimo s Kaštijuna i također bit ćemo jamci poduzeću Kaštijun vezano uz sanaciju plohe koja je tamo na Kaštijunu kako bi se što bolje pripremili za sezonu. Također mi sada uvodimo i smeđe kante što je do kraja godine zakonska obaveza svih ostalih jedinica lokalne samouprave.''
Na sastanku je dogovoreno da će se održati još jedno okupljanje za dogovor oko cijena gospodarenja otpadom.
''Kroz dva tjedna dogovorili smo sastanke svih gradonačelnika i gradonačelnice zajedno sa županijom da otvorimo temu novog modela cijena. Kaštijun ne možemo ovako financirati. Niska cijena koja je niža od otpada koji dolazi na Kaštijun daje priliku da komunalna poduzeća dovoze sve na Kaštijun i to tako ne može funkcionirati'' rekao je Zoričić dodavši kako ovo povećanje cijene kao i ono koje će uslijediti je faza opstanka Kaštijuna.
Na sastanak se osvrnuo i zamjenik istarskog župana, Tulio Demetlika.
''Na sastanku je rečeno da sustav gospodarenja otpada u Istarskoj županiji, na nivou gradova i komunalnih poduzeća, funkcionira. Mi nismo u situaciji kao primjerice Grad Zagreb. Mi danas prošećimo Pulom ili bilo kojim gradom ili općinom u Istri i vidjet ćemo da je otpad sakupljen i da se otpad odvaja.

Za razvoj problema vezanih uz gospodarenje otpadom u Istri, Demetlika krivi zakonsku regulativu.
''Moj stav je da sustav gospodarenjem otpadom u Istarskoj županiji nije ovisio samo o nama nego o zakonskoj regulativi RH koji do danas nije definirao određene stvari. Nema tržišta sekundarnih sirovina koji se odvajaju od samog otpada, nije riješeno zbrinjavanje SRF-a i to je prepušteno Kaštijunu da to rješava'' poručio je zamjenik župana, Tulio Demetlika.
S obzirom na to da je početak turističke sezone sve bliže, svi sudionici ovog sastanka, neovisno o političkom predznaku, morat će u narednom periodu pojačano raditi na rješavanju problema gospodarenja otpadom.
Foto: Screenshot

