Zbog nedavnog uvođenja eura mnogi građani primijetili su više cijene na policama trgovačkih lanaca. Jučer je sastanak s njima održao i ministar gospodarstva Davor Filipović, a državni inspektorat je na terenu i utvrđuje situaciju. O svemu se oglasila i Hrvatska gospodarska komora. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
"Sektor za trgovinu Hrvatske gospodarske komore poziva na prestanak neutemeljenog prozivanja cijelog trgovačkog sektora jer su trgovci konverziju u euro s početkom nove godine proveli u skladu sa Zakonom o uvođenju EURA i Smjernicama za prilagodbu gospodarstva u procesu zamjene hrvatske kune eurom te se drže se propisanih odredbi i preporuka vezanih uz konverziju cijena.
Umjesto prozivanja čitavog sektora, važno je utvrditi eventualne nepravilnosti na tržištu te ukazati i sukladno propisima sankcionirati, one kod kojih su utvrđeni prekršaji. Na žalost, u domaćem i europskom gospodarstvu od početka rata u Ukrajini prisutni su snažni inflatorni pritisci na koje trgovci kao krajnji posrednici u dobavnom lancu mogu najmanje utjecati.
Sektor za trgovinu HGK poziva na transparentan dijalog temeljen na činjenicama i argumentiranu raspravu uz uvažavanje svih dionika, kako iz fokusa ne bi izgubili sve prednosti koje hrvatskom gospodarstvu i potrošačima donosi ulazak u eurozonu i Schengen.", stoji u priopćenju.

