Zbog porasta cijena nakon što je Hrvatska uvela euro, ministar gospodarstva Davor Filipović održao je sastanak s predstavnicima trgovačkih lanaca, koji su iz Ministarstva otišli bez izjava.
Filipović je podsjetio da je stopa inflacije 13,5 posto i da na nju najviše utječu porast cijena hrane i bezalkoholnih pića. Naglasio je i da je Vlada u covid krizi osigurala plaće za 800 tisuća radnika u privatnom sektoru, a u ovoj energetskoj krizi osigurala razumne cijene i struje i goriva.
''Trgovački lanci iz mjeseca u mjesec podižu cijene. I sada u ovoj situaciji kada smo uveli euro, podižu cijene i pokušavaju prevariti građane. To je ono što im neće proći'', poručio je ministar Filipović.
Istaknuo je da ima prostora za snižavanje cijena i da će Vlada učiniti sve da zaštiti standard hrvatskih građana. ''Ono što očekujemo u idućem razdoblju je da počnu smanjivati te cijene, a ne ih kontinuirano dizati jer za to nema razloga. Uvijek slušajte priču kako je netko prije njih dignuo cienu. Dosta je više te priče, moramo mislim na naše građane i cijene se moraju stabilizirati''.
Iako trgovci negiraju, Filipović je potvrdio da je došlo do povećanja cijena i poručio da je Državni inspektorat na trenu te da će institucije odraditi svoj posao. Na pitanje kako mogu utjecati na trgovce da doista snize cijene, odgovorio je: ''Vjerujem da će poruke naći na plodno tlo, a kao što sam rekao Vlada ima mehanizme da zaštiti hrvatske građane i sve mehanizme će upotrijebiti da ostvari taj cilj. Baš je sve na stol, od crnih listi do zamrzavanja širokog spektra proizvoda, znači baš sve''.
Dodao je da se ne može od Vlade očekivati da intervenira u cijene energenata, a da netko na teret građana gleda kako povećati dobit.
Upitan zašto se o crnim listama razmišlja tek sad, ministar je odgovorio: "U Sloveniji su te crne liste formirane preko nevladinih udruga. Mi smo isto pokrenuli jednu akciju gdje smo s nekoliko hrvatskih nevladinih udruga išli u taj projekt. Oni također imaju mogućnost objave crnih listi i očekujem i od njih da daju svoj doprinos u tom kontekstu. Međutim nije isključeno ni to da će Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja ići sa svojom crnom listom''.
Za kraj se osvrnuo i na Crodux i Petrol zbog drugačijih cijena goriva na benzinskim crpkama unatoč Vladinoj uredbi. "Još nalazi nisu gotovi. Rekao mi je glavni državni inspektor da su na terenu i da će biti na terenu idućih dana'', poručio je ministar Davor Filipović.

