Hrvatska je prošle godine zabilježila rekordnu sezonu, kako se i najavljivalo. Naime, bilježi se 37 posto više dolazaka i 25 posto više noćenja u odnosu na 2021. godinu, a pri tome strani su turisti ostvarili 92,3 milijuna noćenja, dok su domaći ostvarili 12,5 milijuna noćenja. Zadovoljan je direktor Hrvatske turističke zajednice Kristjan Staničić koji se za Media servis osvrnuo na prošlu godinu.
"Ono što je puno važnije da smo u devet mjeseci prema procjenama Hrvatske narodne banke ostvarili prihod preko 11,5 milijardi eura, što je više za 23% u odnosu na 2019. Vjerujem da će prošla godina biti rekordna što se tiče prihoda od turizma", poručio je.
Smatra da je to rezultat dobre pripreme još od kraja 2021. godine, kao i Vladinih mjera čime se turistički sektor dobro pripremio za 2022. godinu.
"Naravno da je to rezultat dobre sinergije između javnog i privatnog sektora, od privatnih velikih turističkih kompanija, malih obiteljskih hotela, privatnih iznajmljivača, kampova, ugostitelja. S druge strane, rezultat je javnog sektora, uključujući sustav turističkih zajednica i dobre promocije. Bili smo vrlo intenzivni što se tiče same promocije na svim emitivnim tržištima koje su od presudnog značaja za ostvarenje turističkog prometa", izjavio je direktor HTZ-a.
Pripreme za ovu godinu su već u tijeku, a Staničić očekuje i dobru ovogodišnju sezonu.
"Uz suradnju s Ministarstvom turizma i sporta i cijelim turističkim sektorom vjerujem da ćemo se dobro pripremiti za 2023. godinu. Ako ne bude značajnih globalnih geopolitičkih poremećaja, svi se toplo nadamo da će rat u Ukrajini završiti, možemo očekivati uspješnu turističku godinu. Imamo se pravo nadati i s optimizmom gledati na ovu godinu koja će biti izazovna i zahtjevna, vjerujem da će biti uspješna s obzirom da imamo dobru startnu poziciju.", zaključio je direktor Hrvatske turističke zajednice, Kristjan Staničić.

