Epidemija koronavirusa u Hrvatskoj se smiruje, barem ako je vjerovati brojevima pa je tako vjerojatno i treći val blizu svome kraju.
U protekla 24 sata u našoj zemlji je zabilježeno 1000 novih slučajeva zaraze. Aktivna su 5223 slučaja, 1508 osoba je hospitalizirano, a 163 pacijenta su na respiratoru. S dijagnozom Covida preminulo je još 27 osoba.
Čeka se odluka Nacionalnog stožera o ublažavanju mjera, a premijer Andrej Plenković otkrio je hoće li se mjere za očuvanje radnih mjesta produžiti na lipanj.
"Vlada razmatra situaciju i ako budu postojala ograničenja tijekom lipnja teško je ne zadržati konzistentnost. Otprilike su ti iznositi oko 350-360 milijuna kuna mjesečno i to se uzima od nekog drugog planiranog rashoda te ćemo vodit računa da budemo onakvi kakvi smo bili svo ovo vrijeme", izjavio je premijer Plenković.
Plenković: 'Ubrzava se dinamika cijepljenja'
"Prema svim procjenama koje imamo u ovom trenutku mislim da ćemo ostvariti onaj naš cilj između 50% i 55% odrasle populacije koja bi trebala biti procijepljena do 30. lipnja", poručio je Andrej Plenković.
Komentirao je i odluku Europske unije da se potpuno cijepljenim ljudima dopusti kretanje bez ograničenja.
"Za Hrvatsku je to posebno važno zbog dolaska turista, zbog rezultata ekonomije i vjerujem da će nam to pomoći da nam gospodarski rezultati budu bolji nego što smo to i očekivali", izjavio je premijer Andrej Plenković te dodao da nema jasne slike koliko dugo osobe imaju antitijela pa da će se tek znati treba li nam i treća doza cjepiva, no da ih je Hrvatska spremna osigurati.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

