Prema službenim podacima iz sustava e- visitor u Istri je tijekom proteklog vikenda u prosjeku boravilo oko 16 tisuća gostiju, od kojih je trećina smještaj potražila u hotelima, trećina u kampovima, dok je trećina boravila u privatnom smještaju u koji je, jasno bio uključen i onaj nekomercijalni dio vikendice, izjavio je Denis Ivošević, direktor Turističke zajednice Istre.
Najveći broj gostiju stigao je iz Njemačke (blizu pet tisuća), slijede ih domaći kojih je bilo evidentirano četiri tisuće, Slovenci s brojkom od 2.800, te naposljetku Austrijanci s 1.800 gostiju.
-Ti nam podaci u principu govore da možemo očekivati goste iz Italije, Slovenije, Njemačke i Austrije odnosno da će se od 19. svibnja polako relaksirati i osloboditi stroge mjere zabrane kretanja u čemu jasno, Istra vidi svoju veliku šansu, rekao je Ivošević.

Naime, s velikim se nadama iščekuje sljedeći petak kada bi Institut ‘Robert Koch’ trebao objaviti tzv. ‘semafor za sve turističke destinacije’ odnosno nove podatke vezane za koronavirus.
-S obzirom da se Hrvatska još uvijek nalazi u tzv. visoko rizičnoj zoni (obojena tamno crveno) kao Istra koja je više od dvadeset dana gotovo pa ‘zelena’, s nestrpljenjem očekujemo objavu prema kojoj će Hrvatska iz visoko rizične prijeći u samo rizične destinacije, a po istoj logici Istra postati ‘zelenom zonom ’, objašnjava razloge velikog iščekivanja sljedećeg petaka, direktor Turističke zajednice Istre, Denis Ivošević, dodavši da biti ‘zelen’ za Istru između ostalog znači i povratak gostiju u matične zemlje bez karantena i testova što je ujedno i ključna komunikacijska poruka u ovom trenutku.

