Udruga Zemljane staze kampanjom "Gradovi Bez Pesticida 2021" i ove godine poziva hrvatske gradove da zaštitite zdravlje građana, prirodu i okoliš te da doprinesu očuvanju bioraznolikosti i smanjenju utjecaja na klimatske promjene.
Ujedno će na najbolji način doprinijeti zaštiti od Covid-19 virusa - jačanjem prevencije.
Najbolji način borbe protiv bolesti jest spriječiti ju, a preduvjet za to je snažan imunitet. U današnjim uvjetima i načinima življenja, organizam čovjeka izložen je velikim opterećenjima, primjerice stresu, onečišćenju zraka, vode i tla, a jedan od snažnih čimbenika koji utječe na deterioraciju imunosnog sustava jest opterećenje kemijskim sredstvima za zaštitu bilja.
PESTICIDE TREBA ZAMIJENITI ODRŽIVIM ALTERNATIVAMA
Pesticidi imaju snažan negativan učinak na naše zdravlje i treba ih zamijeniti održivim alternativama.
Jednostavan, a značajan doprinos poboljšanju uvjeta življenja u gradovima jest eliminiranje suvišnih toksina iz okoliša. Građani ne percipiraju ovu opasnost jer uglavnom ne vide proces primjene pesticida, niti su upoznati s posljedicama prisutnosti pesticida u okolišu. Cilj ove kampanje jest osvijestiti građane o opasnostima koje predstavlja primjena pesticida.
Da je pesticide jednostavno izbaciti iz upotrebe na javnim gradskim površinama dokazuju brojni zapadnoeuropski gradovi, a u Hrvatskoj su korak više u zaštiti zdravlja građana učinili gradovi Zagreb, Ozalj i Pazin potpisavši Prisegu kojom su se obvezali izbaciti pesticide iz upotrebe na javnim gradskim površinama, čime su postali "Gradovi Bez Pesticida".
Spomenuti su gradovi opasne herbicide i insekticide zamijenili biološkim, mehaničkim i fizikalnim metodama održavanja javnih površina: čupanjem neželjenog bilja, sadnjom autohtonih biljnih vrsta, uklanjanjem neželjenog bilja vrućom vodom, parom ili zrakom, itd.

