Održan je sastanak predstavnika veledrogerija i Ministarstva zdravstva, a dogovora i dalje nema.
Veledrogerije traže 3,5 milijardi kuna, a ono što vlast nudi je oko 900 milijuna kuna kojima bi pokušali podmiriti tek mali dio duga od 6,5 milijardi kuna.
Premijer, Andrej Plenković, poručio je da u ovom trenutku iznos od 3,5 milijardi kuna nije opcija:
"Mogu oni izdržati, snažni su oni, imaju velike zarade, nisu lijekovi jeftina roba. Ne vidim da je itko od njih gladan kruha.", rekao je premijer.
Predsjednik uprave Medike, Jasminko Herceg, osvrnuo se na ponudu države i upozorava na pravi fokus ovog problema:
"Uvijek kad razgovaramo i tražimo 3-4 milijarde kuna, oni nama daju 100, 200, 500 ili 900 milijuna kuna, na čemu se mi zahvaljujemo. Razumijemo u kakvoj su situaciji državne financije, ali pacijenti bi trebali biti u fokusu i ne smijemo se igrati sa životima ljudi. Nismo se mogli usuglasiti oko načina plaćanja tih 900 milijuna kuna. Mislim da do petka vjerojatno nema isporuke za bolnice.
Ministar financija, Zdravko Marić, rekao je da novog rebalansa neće biti, a o ukupnoj situaciji tvrdi da probleme ne stvaraju samo stari dugovi, nego i generiranje novih:
"Pokazalo se što sam govorio cijelo vrijeme, da samo isključivo s prihodovnom stranom nećemo riješiti cjelokupnu problematiku. Bit će potrebno temeljito ući u cijelu problematiku zdravstva sa svim stavkama, od nekakvih problema koji se i na prvi pogled vide, do nekih koji i nisu tako uočljivi i jednostavno napraviti temeljitu reformu.", tvrdi ministar Marić.

