Prirodni je plin u mnogim zemljama EU prepoznat kao alternativno gorivo kojim se uspješno pokrenula dekarbonizacija prometa, kao fosilno gorivo s najmanjom emisijom CO2, kojeg Hrvatska ima u zalihama.
S tim je ciljem jučer osnovana Zajednica za prirodni plin u prometu Hrvatske gospodarske komore kako bi se na nacionalnoj razini promicalo veće korištenje ovog energenta u prometu te time stvorili uvjeti za brži i snažniji razvoj svih pratećih djelatnosti, od opskrbljivača i distributera prirodnog plina, preko tvrtki u servisnim i uslužnim djelatnostima, do tvrtki koje se bave prijevozom putnika i robe.
„Želimo u suradnji sa svim relevantnim institucijama pozicionirati prirodni plin kao alternativno gorivo u prometu te predlagati zakone i pravilnike za njegovo što efikasnije implementiranje,“ rekao je predsjednik novoosnovane Zajednice Dinko Primorac iz tvrtke Energy Prime, koja je među prvima u Hrvatskoj otvorila komercijalnu LNG/CNG punionicu. Za zamjenika predsjednika Zajednice izabran je Moris Gergorić iz Plinare Pula.
Sektor prometa snažno doprinosi zapošljavanju, jačanju konkurentnosti i stvaranju dobiti. No, ujedno generira četvrtinu emisija stakleničkih plinova, s tendencijom daljnjeg rasta te ima veliki utjecaj na onečišćenje zraka. Stoga će se kroz ovu Zajednicu poticati korištenje prirodnog plina kao ekonomski i ekološki prihvatljivog prijelaznog goriva.

